دورخیز شاخص بورس برای فتح قله ۹۰ هزار واحد

0 

بر این اساس در خصوص بازگشت دوباره شاخص بورس به ارتفاع ۴۵ ماه پیش خود باید گفت بهبود شرایط جهانی کالاها از جمله افزایش قیمت‌های جهانی فلزات پایه از جمله دلایل مهم و اثرگذار بر روند صعودی قیمت سهام برخی شرکت‌ها و همچنین شاخص بورس در چند ماه گذشته است که اثرات خود را در گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها نیز نشان خواهد داد.

همچنین تثبیت قیمت جهانی نفت و حرکت آرام و صعودی آن از جمله مواردی است که موجب شده صنایعی همچون پالایشگاهی‌ها و پتروشیمی‌ها روند رو به رشدی را در پیش بگیرند که بخشی از دلایل رشد این روزهای شاخص بورس نیز به‌خاطر بهبود معاملات این صنایع است. ضمن این که با توجه به نفتی بودن اقتصاد کشور، ثبات قیمت جهانی طلای سیاه به لحاظ روانی نیز می‌تواند اثر مثبتی برای معاملات بازار سرمایه به همراه داشته باشد.

افزون بر این، برخی کارشناسان معتقدند ثبات ایجاد شده در بازار ارز و آرامش دلار در قیمت ۴۰۰۰ تومان نیز دلیل دیگری بر بهبود روند معاملاتی سهام شرکت‌ها در تالار شیشه‌ای است، آن هم به این خاطر که تورم ناشی از افزایش نرخ دلار به طور معمول موجب افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه می‌شود که البته افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته خیلی محسوس نبوده است و نمی‌توان بهبود روند حرکتی شاخص بورس را فقط به این موضوع اختصاص داد.

البته برخی کارشناسان در این زمینه بر این باورند که نوسان نرخ ارز نمی‌تواند خبر خوشی برای فعالان صنایع و بنگاه‌های تولیدی باشد؛ چرا که نوسانات شدید نرخ ارز موجب می‌شود واردکنندگان مواد اولیه و همچنین صادرکنندگان محصولات، برآورد درستی از هزینه‌های خود نداشته باشند و این موضوع تاثیر خود را در صورت‌های مالی شرکت‌ها نشان خواهد داد و از این منظر سرمایه‌گذاران بازار سرمایه نمی‌توانند برآورد دقیقی از سودآوری شرکت‌ها و در پی آن سرمایه‌گذاری و خرید سهام داشته باشند.

از سوی دیگر در صورتی که قراردادهای منعقد شده میان شرکت‌ها با طرف‌های خارجی بلندمدت باشد، نوسانات نرخ ارز موجب می‌شود در دوره تولید کالاهای صادراتی، هزینه‌های تولید، دستمزد و قیمت مواد اولیه در داخل کشور افزایش یابد که از این جهت افزایش نرخ ارز روی قیمت تمام شده محصولات اثر گذاشته و سودآوری شرکت‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

بر این اساس، نوسانات نرخ ارز همواره به عنوان یکی از ریسک‌های مورد توجه فعالان اقتصادی و معامله‌گران بازار سرمایه مورد توجه بوده که خوشبختانه در چند سال گذشته اقتصاد ایران نوسانات شدید نرخ ارز را تجربه نکرده‌ است.

از این رو در خصوص گزارشات شش ماهه امسال شرکت‌ها باید گفت، افزایش قیمت دلار برای شرکت‌هایی که صادرات‌محور هستند و از سوی دیگر رشد جهانی قیمت نفت موجب شده تا پیش‌بینی‌ها حکایت از تداوم روند رو به رشد شاخص بورس در نیمه دوم امسال داشته باشد و بر این اساس بعید نیست در ماه‌های پیش رو شاخص بورس ارتفاع ۹۰ هزار واحد را نیز فتح کند.

البته نکته قابل توجه در این زمینه این است که صعود شاخص بورس به معنای مثبت بودن و رشد همه شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیست و سرمایه‌گذاران بویژه تازه‌واردان به تالار شیشه‌ای باید به مواردی چون مسائل بنیادی صنایع و شرکت‌ها، وضعیت سایر بازارها، معادلات و مناسبات سیاسی و همچنین استفاده از تجربه و تحلیل فعالان بازار سهام توجه کنند.

مهدی حاجی‌وند

آگهی رایگان در سایت زورناچی
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه