سبک زندگی رباتی

0 

نگاه به نیازهای ملی به همراه رصد دقیق پیشرفت‌ها در سطح بین المللی از اهداف اصلی نمایشگاه خلاقیت‌های ربات‌ها در پنجمین دوره کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک (ICRoM) بود که در کنار مسابقه ایده سعی بر آن داشت هم جایگاه ربات‌ها در سبد کالای ملی را بالا ببرد و هم به تولید علم در کشور بپردازد که راه اصلی آن ایده‌پردازی، آینده‌نگری و در نهایت خلق محصولات ناب است.

در پنجمین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک که از سوم تا پنجم آبان ۹۶ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، ربات‌های اجتماعی حضوری پررنگ داشتند. ربات‌هایی که برای امور مختلف از کمک درمانگری تا آموزش و حتی استفاده به عنوان مانکن درست شده و توجه مخاطبان را به خود جلب کردند. در بخش کشاورزی، رباتی برای هرس کردن درختان در ارتفاعات بالا و در اطراف دکل‌های برق ساخته شده بود و انواع ربات‌های خدمات‌رسان برای حرکت در لوله‌ها، بالا رفتن از دکل‌ها، شست‌وشوی مقره برق یا حتی برای پرکردن درز کاشی‌ها و کمک در مرمت آثار باستانی نمونه‌هایی بودند که نشان می‌داد استادان و دانشجویان نیازهای ملی را در این چند ساله با دقت رصد کرده و با توجه به نیاز کاربر ایرانی اقدام به ساخت ربات کرده‌اند.

از طرف دیگر این روزها می‌بینیم حلقه مفقود و بسیار مهم در توسعه علم و فناوری در کشورمان بحث ایده‌پردازی و تخیل‌پردازی علمی است. کشورها برای تولید علم نوین و خلق ایده‌های جدید موفق نمی‌شوند مگر این که از خلاقیت دانش‌آموزان و دانشجویانی بهره‌مند باشند که بدون ترس و با تلاش و تمرین مستمر بتوانند پرنده خیال خود را پرواز دهند و به خلق ایده‌های نوین بپردازند. کشور ما اگر می‌خواهد از مصرف‌کننده دانش به تولیدکننده دانش تبدیل شود، باید در رباتیک و مکاترونیک و به نظر من در تمام رشته‌های دیگر روی این بخش سرمایه‌گزاری ویژه‌ای کند.

دکتر پیام زرافشان

دبیر نمایشگاه خلاقیت کنفرانس بین‌المللی ایکرام

آگهی رایگان در سایت زورناچی
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه