کی گفته پول خوشحالی نمیاره؟!

0 

آخرین باری که خرید کردید به خاطر بیاورید. چه احساسی داشتید؟ آیا احساس خوبی نبود؟

آیا چیز دیگری هم هست که واقعا دوست داشته باشید بخرید؟ شاید یک لپ تاپ، شاید هم مدل لباسی که خیلی علاقه دارید. خریدی که می کنید هر چه که باشد خوشحالتان می کند. چون بالاخره به چیزی که می خواستید می رسید و این شما را هیجان زده می کند. اما این واقعیت با این گفته معروف تناقض دارد: “پول خوشحالی نمی آورد” در صورتی که با خریدن چیزی که نیاز داریم خوشحال می شویم.

دلیل اصلی این که خرید خوشحال مان می کند چیست؟

انسان ها معمولا به دنبال رضایت در لحظه هستند. شاید این عبارت رضایت در لحظه را تا به حال زیاد شنیده باشید. رضایت در لحظه یعنی رسیدن به خواسته ها درست همان لحظه ای که می خواهیم. درست است که رضایت لحظه ای در طبیعت انسان ها وجود دارد اما در جامعه ای زندگی می کنیم که رضایت با تاخیر در آن بیشتر حاکم است. رضایت با تاخیر یعنی چیزی را بخواهیم اما در همان لحظه به آن نرسیم. به عنوان مثال برای دریافت غذا در رستوران، یا کافه یا برای دریافت حقوق باید منتظر بمانیم. و وقتی سرانجام به آن می رسیم خوشحال می شویم.

وقتی با تاخیر به چیزی می رسید ذهنتان واکنش های احساسی عمیق تری نشان می دهد و این احساس در نتیجه بالا رفتن دوپامین (ماده ای که روی مراکز لذت در مغز تاثیر می گذارد) است. وقتی برای چیزی خوشحال می شوید در واقع از آزاد شدن دوپامین در سیستم بدن است که لذت می برید.

زمانی که بعد از مدت ها انتظار به چیزی که می خواستید می رسید چه احساسی دارید؟ در واقع خوشحالی که احساس می کنید خوشحالی واقعی نیست. اما اگر بخواهیم از نظر بیولوژیکی بررسی کنیم در واقع آن لحظه به دلیل آزاد شدن دوپامین در بدن احساس خوشحالی می کنید. وقتی آزاد شدن دوپامین متوقف می شود دوباره چیز جدیدی می خواهیم تا دوباره دوپامین بیشتری در بدن آزاد شود. اینجاست که به این نتیجه می رسیم “پول خوشحالی نمی آورد”

چگونه با پول خوشحالی را بخریم

در دانشکده علوم ایالات متحده تحقیقاتی روی دو گروه انجام شده است. به هر کدام از گروه ها ۴۰ دلار دادند و از یکی از گروه ها خواستند پول را خرج چیزهایی که می خواهند کنند اما از گروه دوم خواستند پول را در جهت به دست آوردن وقت آزاد بیشتر خرج کنند. به عنوان مثال برای سفارش غذا تا وقت خود را صرف غذا پختن نکنند، یا استخدام کارگر برای این که وقت خود را صرف تمیز کردن خانه نکنند. زمانی که میزان خوشحالی افراد بررسی شد آن هایی که پولشان را برای به دست آوردن وقت آزاد بیشتر هزینه کردند خوشحال تر از افرادی بودند که پولشان را هزینه خرید وسایل می کردند. چون مجبور نبودند کارهایی که دوست ندارند را انجام دهند. خرید کردن برای آن ها خوشحالی طولانی مدت نمی آورد و تنها هزینه کردن پول برای وقت است که رضایت آن ها را از زندگی بالا می برد.

آن ها از پول به عنوان ابزاری برای به دست آوردن پول بیشتر استفاده می کنند. در واقع داشتن وقت آزاد بیشتر است که آن ها را خوشحال تر می کند و پول ابزاری برای رسیدن به این خوشحالی است. اما در این زمینه پول ضرورت چندانی ندارد چون با برنامه ریزی درست هم می توان زمان را مدیریت کرد.

همه آدم ها ۲۴ ساعت در روز زمان دارند. وقتی به تمام دقایق و ساعت های زندگی ارزش بدهیم خوشحالی واقعی را برای خود ایجاد کرده ایم. اگر همیشه مشغول باشید و وقت آزادی برای خودتان نداشته باشید باید تغییراتی در روند زندگی خودتان ایجاد کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه