ایستادگی در برابر فناوری منطقی نیست / آینده اقتصاد دنیا، اقتصاد دیجیتال است

0 
گفت: فناوری زندگی بشر را تغییر داده است و ایستادگی در برابر آن منطقی نیست و هرکسی باید شیوه نامه خود را در برابر فناوری داشته باشد تا خود را تثبیت کند.
وی با بیان اینکه فناوری بلاکچین با مفهمومی که آورده به زودی همه موضوعات را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: بلاکچین در چند سال آینده تحول شگرفی را در دنیا ایجاد می کند و اگر خود و ساختار خود را منطبق با این تغییرات نکنیم دوباره در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود.
آذری جهرمی با اشاره به برنامه ریزی کشورها در حوزه اقتصاد دیجیتال، اظهار کرد: در سال ها گذشته ۱۰ شرکت نخست دنیا را شرکت های نفتی تشکیل می دادند اما اکنون شرکت های فناوری اطلاعات جای آنها را گرفته اند و آمریکایی ها سرمایه گذاری جدی را در این عرصه انجام داده اند.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در عرصه کنونی کشورها در حال از دست دادن حاکمیت خود هستند و در مقابل شرکت ها در حال قدرت گرفتن هستند، تصریح کرد: با ایستادگی در این حوزه ها سهمی برای خود ایجاد نمی کنیم و عرصه فناوری اطلاعات عرصه خلاقیت هاست و چند راه در مقابل آن بیشتر نداریم.
بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تشریح روش های پیش رو در برخورد با عرصه فناوری خاطر نشان کرد: نخستین راه این است که در مقابل آن و سیلی که به راه افتاده تسلیم شویم یا اینکه در مقابل فناوری مقاومت کنیم و بایستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه روشهای برخورد با فناوری در این دو روش احاطه نمی شود، گفت: گزارش های بین المللی نشان می دهد که از نظر شاخص های مربوط به خلافیت ایران از کل دنیا در رتبه بالاتری قرار دارد که این نشان می دهد که در کشور خلاقیت داریم و لذا نیاز به چشم انداز، راهبرد و سیاست در این حوزه داریم.
وی با اشاره به جلسات و مذاکرات متعددی که مرکز تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات با دستگاه ها و نهادهای مختلف داشت، افزود: مثلث Big Data، iOT و AR تحولاتی را در دنیا ایجاد می کنند و آینده اقتصاد دنیا اقتصاد دیجیتال است.

آذری جهرمی نخستین اقدام دولت را در مواجهه با فناوری آموزش دانست و اظهار کرد: باید دانش دولت و حاکمیت را بالا ببریم و اینکه اطلاع رسانی کنیم که چه تغییراتی در حال وقوع است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره تصریح کرد: این گزارش حاکیست که علیرغم وجود ضعف ها، آمادگی پذیرش در بدنه دولت بالاست.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه غرب به دنبال آن است که در این اکوسیستم طراحی شده اقتصاد کل دنیا را از آن خود کند، خاطر نشان کرد: ما باید به دنبال سهم خودمان از این اقتصاد باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ساختارهای درونی حاکمیت آنچنان نیست که چابکی لازم برای تحولات را داشته باشد، به طرح تغییر اساسنامه جدید سازمان فناوری اطلاعات در کمیسیون اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: سازمان فناوری اطلاعات مطابق اساسنامه جدید، سازمان فناوری اطلاعات از یک سازمان حاکمیتی به یک سازمان توسعه دهنده تبدیل می شود و در کنار پست بانک و مرکز تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات سه گانه ای برای مشارکت در پروژه ها تبدیل می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه