بنزین غیراستاندارد تهران همچنان موضوع مناقشه است

0 

درباره بنزین غیراستاندارد تهران مهر امسال وحید حسینی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که ده نمونه بنزین از پنج جایگاه سوخت‌رسانی در پایتخت گرفته شده که بررسی آنها در “یک آزمایشگاه معتبر” نشان می‌دهد میزان گوگرد و بنزن در تمام نمونه‌ها از حد استاندارد بالاتر است.

از آن زمان برخی از نهادهای رسمی بنزین غیراستاندارد تهران را تائید و برخی دیگر مانند وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد آن را تکذیب کرده‌اند.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به تازگی به خبرگزاری ایسنا گفت: «میزان استاندارد گوگرد موجود در بنزین عدد ۵۰ است، طبق آخرین نمونه‌گیری صورت گرفته توسط این سازمان، وزارت نفت و دادستانی این عدد در بنزین تهران ۵۸ و در کلان‌شهرها به طور میانگین ۴۸ بوده است.»

محمد جواد حشمتی، معاون دادستان کل کشور چند روز پیش از وزارت نفت خواست به بهینه‌سازی سوخت “توجه جدی و واقعی” داشته باشد و افزود: «برای حفظ سلامت و جان مردم باید به دور از هر ملاحظه سیاسی و حتی اقتصادی نظرات کارشناسی و نتایج آزمایش‌های متعددی که آلودگی بنزین و سایر سوخت‌ها را تایید کرده است، بپذیریم و اقدام فوری و مناسب را انجام دهیم.»

تکذیب و تائید

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، حشمتی ۱۸ بهمن ماه گفته است که وزارت نفت نتیجه آزمایش‌هایی را که به سفارش این نهاد انجام شده قبول ندارد اما تکرار این آزمایش‌ها غیراستاندارد بودن بنزین و گازوئیل عرضه شده در پایتخت را تائید می‌کند.

حشمتی می‌گوید در یک سال گذشته بارها جلساتی با حضور نمایندگان سازمان استاندارد، سازمان محیط زیست، وزارت نفت و سایر نهادها برگزار شده که در آنها همه شرکت‌کنندگان “به نتیجه قطعی رسیده‌اند” که آلودگی هوای کلان شهرها ناشی از سوخت غیراستاندارد است.

معاون دادستان کل گفت: «جای سوال است که چرا اقدامی انجام نمی‌شود و تعجب‌برانگیز است که چرا در مصاحبه‌های خود اعلام می‌کنند بنزین یورو ۴ است؟»

در حالی که معاون دادستان کل عامل ۸۰ درصد از آلودگی هوای کلان‌شهرها را بنزین غیراستاندارد معرفی می‌کند روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ۱۹ بهمن ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد سوخت عرضه شده در تمام کلان‌شهرها مطابق استاندارهای یورو ۴ است و “آلودگی هوای تهران ارتباطی به کیفیت بنزین عرضه‌شده ندارد”.

به رغم برنامه‌ها و وعده‌های سال‌های اخیر دولت برای عرضه سوخت استاندارد در کلان‌شهرها، چنان که گفته‌های برخی مسئولان مانند رئیس سازمان ملی استاندارد نیز نشان می‌دهد، دست‌کم بنزین عرضه شده در تهران و در دی ماه استاندارد نبوده است.

سعید مداح مروج، مدیر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی روز شنبه، ۲۱ بهمن ماه به خبرگزاری مهر گفت در مقاطعی، از جمله به دلایلی نظیر تعویض “کاتالیست‌ها” در یکی از پالایشگاه‌ها برای مدتی گوگرد در بنزین اندکی از حد استاندارد بالاتر بود اما “بیش از ۴۰ روز است” که این مشکل بر طرف شده است.

مشخص نیست که نمونه‌برداری‌های دی‌ماه سازمان ملی استاندارد قبل از برطرف شدن این مشکل بوده یا بعد از آن. اما ضد و نقیض گویی ها اطمینان از استاندارد بودن بنزین در تهران را دشوار کرده و مجادله‌ها بر سر این موضوع ادامه دارد.


وبگردی

بنزین غیراستاندارد تهران همچنان موضوع مناقشه است


خبرخوان هفته

  • اصول ساده پوشیدن بوت: یک کفش زمستانی بی‌نظیر برای آقایان
  • ۳ استایل مردانه و اصول ست کردن کفش با آن‌ها
  • سامسونگ گوشی های هدیه خود را به ورزشکاران ایران و کره شمالی نمی‌دهد
  • شمار قربانیان آنفلوانزا در آمریکا افزایش یافت

نوشته بنزین غیراستاندارد تهران همچنان موضوع مناقشه است اولین بار در مجله پدیدار شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه