دلار ۴۸۰۰ تومانی بازار آزاد در تقابل با نرخ اعلامی بانک مرکزی

0 

حدود دو هفته پیش که قیمت دلار به ۴۷۰۰ تومان رسید ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، به خریداران توصیه کرد از خرید ارز خودداری کنند چون “قیمت ارز در روزهای آینده کاهش خواهد یافت.” روز گذشته هم بانک مرکزی نرخ دلار را ۳۶۹۵ تومان اعلام کرد که اختلاف هزار تومانی با دلار ۴۸۰۰ تومانی بازار آزاد داشت و همین امر باعث شد بسیاری از صرافی ها از خرید و فروش دلار خودداری کنند.

در روزهای اخیر تقاضا برای خرید ارزهای عمده نظیر دلار و یورو افزایش یافته و صف‌های بلندی در مقابل صرافی‌های شکل گرفته است.

هر چند هر سال با نزدیک شدن به پایان سال شمسی، تقاضای خرید به دلیل مسافرت‌های خارجی افزایش می‌یابد اما نوسانات اخیر قیمت ارز و به خصوص دلار عده بیشتری را در مقایسه با سال قبل تشویق به تبدیل ریال به سایر ارزها کرده است.

سیف همچنین از شهروندان خواسته بود پول‌های خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند و نقدینگی خود را به ارز تبدیل نکنند چون “سود حاصل از سپرده‌گذاری بیشتر است.”

براساس تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی در آبان ماه ۱۳۹۶ یعنی دو ماه بعد از کاهش سود سپرده‌ها منتشر کرد، برای بسیاری از شهروندان ایرانی سپرده‌گذاری همچنان جذاب است و سپرده‌گذاران همچنان سود بدون خطر بانک‌ها را به گزینه‌های سرمایه‌گذاری دیگر ترجیح می‌دهند.

افزایش قیمت ارز درست قبل از آغاز اجرای طرح پیش فروش سکه اتفاق افتاده که قرار است از سه‌شنبه ۱۷ بهمن آغاز شود.

متقاضیان در زمان پیش خرید یک میلیون تومان ودیعه نزد بانک می‌گذارند و گفته شده این سکه‌ها شش ماهه و یک ساله تحویل می‌شود.

این پیش فروش قیمت قطعی ندارد و قیمت سکه به روز محاسبه می‌شود.

به عقیده برخی اقتصاددانان در شرایط فعلی که تورم تک رقمی شده، اجرای طرح تک نرخی کردن ارز عملی‌تر به نظر می‌رسد و بانک مرکزی نیز اعلام کرده به صورت جدی به دنبال یکسان کردن نرخ ارز است.

البته فاصله گرفتن نرخ آزاد ارز از نرخ دولتی آن، شرایط را برای تحقق وعده یکسان‌سازی ارز سخت‌تر کرده است.


وبگردی

دلار ۴۸۰۰ تومانی بازار آزاد در تقابل با نرخ اعلامی بانک مرکزی


خبرخوان هفته

  • بقایای مخفی تمدن مایاها در جنگل های گواتمالا کشف شد
  • اوما تورمن هم آزار جنسی واینستین را فاش کرد
  • محصول جدید رضوانی موتورز یک هیولای ۷۰۰ اسب بخار رونمایی شد
  • ویدیوهای پورنوگرافیکی جعلی چهره افراد سرشناس از اینترنت حذف می‌شوند

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه