۱۵ خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند

0 

ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که میزان تأیید و ارزش آدم‌ها تا حد زیادی به ظاهر آن‌ها بستگی دارد. خیلی ساده نگاهی به افراد مشهور با آن دندان های مرواریدی فوق‌العاده سفید بیندازید تا متوجه شوید که دندان های زرد و لکه دار چیزی نیست که کسی بتواند به آن افتخار کند! در این مقاله با ما همراه باشید تا ۱۵ خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند را بشناسید و از آنها دوری کنید.

چرا دندان‌های ما کم‌کم به آن رنگ زشت زرد و خاکستری تبدیل می‌شوند؟ قطعا می‌دانید که برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها دندان‌های‌تان را لک می‌اندازند، اما احتمالا در رابطه با بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌های کم‌تر شناخته‌شده که دندان‌ها را لکه‌دار می‌کنند یا مینای دندان را کم‌کم دچار ساییدگی می‌کنند، اطلاعی ندارید. این امر سبب می‌شود که قسمت داخلی دارای خلل و فرج‌شان آسیب‌پذیر شود و بعد از آن همه‌ی چیزهایی که با آن‌ها در تماس باشند را جذب می‌کنند.

بنابراین، در حالی که نمی‌توانیم فقط با مصرف آب زندگی کنیم، غذاهای زیادی وجود دارند که به لک کردن دندان‌های ما معروف هستند، و شما باید از آن‌ها آگاه باشید، چرا که به این ترتیب اقدامات لازم را برای جلوگیری از زشت شدن ظاهر دندان‌ها انجام خواهید داد. در پایان این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید از زرد یا لکه‌دار شدن دندان‌ها جلوگیری کنید.

۱. چغندر

خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند, چغندر

اگر تا به حال مقداری آب چغندر بر روی لباس، سفره یا حتی دست‌های‌تان ریخته باشد، خیلی خوب می‌دانید که این آب بنفش همه چیز را لک می‌کند. حالا تصور کنید که چه بلایی می‌تواند بر سر دندان‌های‌تان بیاورد. آب چغندر به خصوص وقتی پای لک شدن دندان‌ها و موارد دیگر به میان می‌آید، بسیار قدرتمند است. این نوشیدنی فوق‌العاده سالم است، بنابراین لزومی ندارد که دست از خوردن آن بردارید، فقط حواس‌تان باشد که حتما دو مرحله‌ی پایان این مقاله را دنبال کنید تا از پدیدار شدن لکه‌ها جلوگیری شود!

مطلب مرتبط: ۱۰ علت زرد شدن دندان هایتان و راه های جلوگیری از آن

۲. قهوه

شاید یکی از مشهورترین خوراکی که باعث زرد شدن دندان می شود همین قهوه باشد. نوشیدنی‌های رنگی تیره، مانند قهوه، به ویژه قهوه‌ی سیاه یا اسپرسو، واقعا می‌توانند رنگ دندان‌های شما را تغییر بدهد. اضافه کردن شیر به قهوه تا حد زیادی می‌تواند به روشن شدن رنگ دندان‌ها و محدود کردن میزان زرد شدن دندان‌های شما کمک کند.

۳. خوراکی‌های شیرین

آبنبات‌های رنگارنگ و سخت، واقعا، تاثیر زیادی روی دندان‌های‌تان دارند. اول این‌که شکر در دهان اسیدی می‌شود. هرچه بیش‌تر این آبنبات‌ها بجوید، آسیب بیش‌تری به سطح دندان می‌زنند. سپس رنگ آن‌ها توسط دندان‌های شما جذب می‌شود. اگر آبنبات مورد علاقه‌تان به زبان‌تان رنگ می‌دهد، در طول زمان همین کار را با دندان‌های‌تان نیز خواهد کرد.

۴. بلوبری

خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند, بلوبری

این مورد نیز یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که تقریبا همه می‌دانند دندان‌ها و دست‌ها و هر چیز دیگری را که با آن‌ها برخورد داشته باشد لک می‌کند. بلوبری فوق‌العاده سالم است و یکی از بهترین منابع آنتی‌اکسیدان در این سیاره محسوب می‌شود، بنابراین دست از خوردن آن برندارید! در پایان این مقاله دو نکته را بخوانید تا در مورد چگونگی جلوگیری از رنگ شدن دندان هنگام خوردن خوراکی‌هایی مانند بلوبری نکاتی بیاموزید.

مطلب مرتبط: ۲۶ درمان خانگی از بین بردن آبسه یا عفونت دندان

۵. چای سیاه

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که چای برای دندان‌ها نسبت به قهوه بی‌خطرتر است، اما این درست نیست. چای حاوی تانن است که دندان‌ها را لکه‌دار می‌کند. البته این نوشیدنی دارای مزایای زیادی برای سلامتی است، بنابراین لزومی ندارد که از مصرف آن پرهیز کنید. خیلی ساده به جای چای سیاه، چای گیاهی یا چای سبز بنوشید که فواید بیش‌تری از چای سیاه برای سلامتی دارند. اگر حتما باید روزی یک فنجان چای بنوشید، سعی کنید شیر به چای‌تان اضافه کنید تا رنگ آن روشن شود.

۶. گوجه‌فرنگی

خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند, گوجه

گوجه‌فرنگی دندان‌های‌تان را لک می‌کند خواه سس گوجه‌فرنگی باشد و خواه رب گوجه‌فرنگی یا آب گوجه‌فرنگی. این بدان معنا نیست که شما باید دست از خوردن غذای ایتالیایی مورد علاقه‌تان بردارید؛ تنها کاری که باید بکنید این است که نکات پایانی در قسمت آخر این مقاله بخوانید تا نحوه‌ی جلوگیری از رنگ گرفتن دندان‌ها را در حین خوردن اسپاگتی جمعه شب‌تان بیاموزید.

مطلب مرتبط: درمان حساسیت دندان:۲۰ درمان طبیعی درد دندانهای حساس

۷. بستنی یخی/ یخ در بهشت/ بستنی

همه‌ی موارد فوق، خوراکی‌های فوق‌العاده‌ای برای مبارزه با گرما در ماه‌های گرم تابستان هستند، اما وای خدایا، آن رنگ‌های روشن! این رنگ‌ها روی دندان‌های شما ویرانی به بار می‌آورند! باز هم، فراموش نکنید که اگر آن‌ها به زبان و لب‌های‌تان رنگ می‌دهند، به همان اندازه می‌توانند روی دندان‌ها لک و رنگ باقی بگذارند.

۸. آبمیوه

خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند, آبمیوه

اگر چه آبمیوها در مقایسه با نوشیدنی‌های ورزشی دارای رنگ‌های روشن، آسیب چندانی روی دندان‌ها وارد نمی‌کنند، اما به هر حال آبمیوه‌ها به شدت اسیدی هستند، بدین معنا که مینای دندان را کم‌کم دچار سایش می‌کنند، و آن‌ها را مستعد جذب رنگ غذاها و نوشیدنی‌ها می‌کنند، آبمیوه‌هایی مانند آب کرفس، آب پرتقال، آب انگور قرمز و آب گوجه‌فرنگی.

۹. سبزیجات روشن رنگی

اگر چه آن‌ها فوق العاده سالم هستند و ابدا نباید دست از خوردن‌شان بردارید، اما بعضی از سبزیجات روشن رنگ واقعا می‌توانند رنگ و لکه روی دندان‌ها ایجاد کنند. پس سعی کنید از این خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می شود نیز کمتر استفاده کنید.

مطلب مرتبط:۱۰ چیز که دندان هایتان درباره سلامتی شما می‌گویند

۱۰. نوشابه های گاز دار

نوشابه‌های گازدار به هیچ وجه برای شما مناسب نیستند و بهتر است از آن‌ها دور بمانید، اما اگر گاهی میل زیادی به خوردن آن‌ها دارید، باید بدانید که این نوشابه‌ها، به ویژه کولا و آن نوشابه‌های گاز دار با طعم میوه که رنگ روشنی دارند، از بدترین خوراکی‌ها برای دندان‌های شما هستند. مانند آب نبات، قند هم در دهان شما اسیدی می‌شود و مینا را به سرعت از بین می‌برد، و سپس دندان‌های شما رنگ این نوشیدنی‌ها را جذب می‌کند. این موضوع در مورد برخی از نوشیدنی‌های ورزشی پر از رنگ و پر از قند نیز صدق می‌کند. از این جهت به خاطر سلامت خود و به خاطر دندان‌های‌تان، تا جایی که ممکن است، از نوشیدن نوشاب‌های گاز دار اجتناب کنید. این خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می شود را زودتر ترک کنید.

۱۱. سس سویا

خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند, سس سویا

نوشیدنی‌های رنگی تیره تنها خطر موجود برای دندان‌های شما نیستند – انواع ادویه مانند کچاپ و سس سویا نیز نوعی تهدید برای دندان‌ها محسوب می‌شوند. یکی از راه‌های تعیین این‌که آیا غذا یا نوشیدنی خاضی می‌تواند دندان‌های شما را لک کند یا خیر این است که ببین آیا روی لباس‌ها یا دست‌ها لکه ایجاد می‌کند یا خیر. اگر یک ماده‌ی خوراکی روی لباس‌ها لک ایجاد کند در نهایت دندان‌های شما را نیز زرد می‌کند.

۱۲. سرکه بالزامیک

اگرچه ما عاشق استفاده از سرکه بالزامیک برای سالادمان هستیم، اما رنگ تیره‌ی این ماده‌ی خوراکی در طول زمان دندان‌های شما را رنگ می‌کند. سرکه بالزامیک را با سس‌های سالاد ناسالم جایگزین نکنید. ما در این مقاله دو راه موثر را برای متوقف کردن روند زرد شدن دندان‌ها در اثر خوردن سرکه بالزامیک داریم. این خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می شود را فراموش نکنید.

۱۳. سس چیلی

به همان ترتیب که سس کاری و سس گوجه فرنگی می‌تواند دندان‌های شما را لک کند، چیلی هم چنین تاثیری دارد. چیلی قرمز مهم‌ترین مسئول ایجاد رنگ و لک روی دندان است. اگر دوست دارید غذاهای‌تان تند باشند، ضرورتی ندارد که مصرف سس چیلی را متوقف کنید – فقط دو نکته پایانی متن را دنبال کنید تا از روند رنگ شدن و لک گرفتن دندان‌ها به این ترتیب جلوگیری شود.

۱۴. سس کاری

کاری برای تاثیری که روی زرد شدن دندان‌ها دارد کاملا مشهور است. یک نگاه به بومیان هند بیش از ۲۵ سال بیندازید!‌ این ادویه‌ی فوق‌العاده سالم، که دارای زردچوبه هم است، می‌تواند دندان‌ها را در طول زمان زرد کند.این خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می شود را سعی کنید ترک کنید.

جلوگیری از لک شدن دندان ها

خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند

شما ممکن است پس از خواندن این مقاله فکر کنید که باید خوردن و نوشیدن برخی از مواد را کنار بگذارید اما به غیر از غذاهایی که حاوی قند هستند، می‌توانید غذاهای سالم و نوشیدنی مورد علاقه خود را بخورید و از لک شدن و رنگ گرفتن دندان‌ها با رعایت دو نکته‌ی زیاد جلوگیری کنید.

۱. آب بنوشید

درست است. این یک روش فوق‌العاده آسان و ساده برای جلوگیری از رنگ گرفتن دندان‌های‌تان است. در طول خوردن غذا و پس از اتمام غذا مقدار زیادی آب بنوشید و تا این رنگ‌ها از روی دندان‌های‌تان شسته شوند. با این وجود، فورا بعد از خوردن چیزی دندان‌ها را مسواک نکنید. مینای دندان شما پس از خوردن غذاهای اسیدی و مصرف نوشیدنی‌های اسیدی به مدت حدود ۳۰ دقیقه کمی نرم‌تر است، بنابراین مسواک زدن فقط باعث بدتر شدن وضعیت می‌شود. اگر می‌خواهید مطمئن باشید که این غذاهای لکه‌آور را  شسته‌اید، خیلی ساده بعد از خوردن دهان‌تان را آبکشی کنید.

۲. میان‌وعده‌ای از اسفناج یا کلم بروکلی میل کنید

اسفناج و بروکلی یک لایه‌ی محافظ بر روی دندان‌های شما تشکیل می‌دهند به طوری که غذاها و نوشیدنی‌ها نمی‌توانند به دندان دارای خلل و فرج شما نفوذ کنند. آن‌ها همچنین از مینای دندان محافظت می‌کنند، و سبب می‌شوند که آن مرواریدهای سفید برای جلوگیری با آسیب غذاهای اسیدی سخت و قوی بمانند. کاهو از جمله کاهوی رومی، نیز همین کار را انجام می‌دهد، بنابراین برای پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها قبل از خوردن سالاد چند تکه کاهوی رومی ساده بخورید یا قبل از غذا خوردن کمی اسفناج یا بروکلی میل کنید.

با شناخت این چندین خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شود داشتن دهانی پر از دندان‌های سفید ساده‌تر از این نمی‌تواند باشد!


ترجمه: تحریریه – سارا فیضی

منبع: naturalon

۱۵ خوراکی که باعث زرد شدن دندان هایتان می‌شوند

نوشته های مرتبط

فواید لخت خوابیدن: ۱۵ مهمترین فواید برهنه خوابیدن که نمی‌دان…

پاکسازی کبد: ۲۳ بهترین خوراکی برای پاکسازی کبد از تمام سموم…

۱۶ راه برای افزایش سریع اندورفین

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Comments are closed.