زندان ها در کشورهای مختلف به چه شکل هستند؟

0 

طبق آمار موسسه تحقیقات سیاست جنایی بیش از ۱۰٫۳۵ میلیون نفر در سرتاسر دنیا پشت میله های زندان به سر می برند. در مقایسه با سال ۲۰۰۰ آمار زندانیان زن در دنیا ۵۰ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که میانگین جمعیت زندانیان مرد تنها ۱۸ درصد افزایش یافته است. تعداد جمعیت زندانیان در هر کشور متفاوت است. به عنوان مثال ایالات متحده از میان هر ۱۰۰ هزار شهروند ۶۹۸ زندانی دارد اما دانمارک ۶۱ نفر. وضعیت زندانی ها در هر کشور متفاوت است. در برخی کشورها زندانیان به آلات موسیقی و یا حتی بازی های ویدیویی دسترسی دارند در حالی که در برخی کشورها زندانیان برای یک دستمال توالت با هم می جنگند.

با تصاویری که از سلول های کشورهای مختلف در ادامه آمده است می توان درک کرد که برخورد هر کشوری با جنایت و مجرمان چگونه است. شاید این تفاوت ها به علت تفاوت در موقعیت های اقتصادی باشد و یا ارزشی که هر جامعه به زندگی می دهد.

زندان آرانجوئز، اسپانیا

در این زندان به زندانیان اجازه داده می شود با والدین و یا کودکان خود در زندان زندگی کنند. هدف زندان آرانجوئز از ایجاد زمین های بازی، مهد کودک و نقاشی های روی دیوار این است که کودکان تشخیص ندهند پدرشان زندانی است.

زندان باستوی، نروژ

باستوی بزرگ ترین زندان نروژ با امنیت پایین است که در جزیره باستوی در Oslo Fiord قرار داد. این زندان از تمام جزیره استفاده کرده است و تنها قسمت شمالی جزیره برای عموم آزاد است. این زندان در واقع مثل یک جامعه کوچک است با حدود ۸۰ ساختمان، جاده ها، مناطق ساحلی، مکان های فرهنگی، زمین فوتبال، زمین کشاورزی و جنگل. در این زندان جزیره ای فروشگاه، کتابخانه، دفاتر اطلاعاتی، خدمات سلامت، کلیسا، مدرسه و حتی یک فانوس دریایی با تجهیزاتی برای برگزاری جلسات و سمینارهای کوچک است.

زندان لوزیرا، اوگاندا

در زندان لوزیرا مسئولیت های زیادی به زندانیان محول می شود. زندانیان مسئول حفظ تعادل در بخش هایی هستند که زندگی می کنند. مثل پرورش، آماده سازی و انتشار غذا در بخش ها. زندانیان به آموزش و یادگیری تشویق می شوند. امنیت در این زندان بالاست و خشونت در آن معنایی ندارد. میانگین بازگشت زندانیان به لوزیرا کمتر از ۳۰ درصد است.

زندان زنان سن دیگو، کلمبیا

زندانیان سن دیگو که به جرم اخاذی، دزدی و قاچاق مواد مخدر به این زندان آمده اند شب ها آزاد هستند در رستوران داخلی این زندان به عنوان آشپز، پیشخدمت و نظافتچی مشغول به کار شوند. هدف این زندان کمک به زندانیانی است که در روزهای پایانی حبس هستند و قصد بازگشت به جامعه دارند.

زندان هالدن، نروژ

این زندان در هالدن با ۳ بخش اصلی از سرتاسر دنیا زندانی دریافت می کند اما دستگاه های امنیتی مطابق قوانین ندارد. هالدن دومین زندان بزرگ نروژ در سال ۲۰۱۰ با هدف توانبخشی ساخته شده و شبیه زندگی بیرون از زندان طراحی شده است. برای زندانیان ورزش و موسیقی فراهم است و کارمندان زندان غیرمسلح هستند تا حس یک جامعه عادی را ایجاد کنند. طراحی داخلی این زندان جایزه آرنستین آرنبرگ دریافت کرده است اما خیلی ها از آزادی بیش از حد آن انتقاد کرده اند.

زندان نورگرهاون، هلند

زندانیان نورگرهاون هر کدام یک تخت، تلویزیون، یخچال و یک حمام شخصی دارند. میزان جنایت در هلند بسیار پایین است به همین دلیل هلند تصمیم گرفته است زندانیان نروژ را در زندان خود جای دهد.

زندان اونومیچی، ژاپن

در ژاپن به علت بالا بودن جمعیت پیر کشور بیشتر زندانیان مسن هستند. زندانیان به نرده های مخصوص و غذاهای نرم دسترسی دارند و اوقات فراغت خود را به بافتنی و خیاطی می پردازند.

زندان بلک دلفین، روسیه

در این زندان وحشی ترین جنایتکاران از جمله قاتلان زنجیره ای و تروریست ها زندانی می شوند و تنها راه فرار از زندان مرگ است. زندانیان این زندان در مجموع ۳۵۰۰ نفر را به قتل رسانده اند.

زندان باریوس، سن میگوئل، السالوادور

این سلول ها تنها ۳ متر عرض و ۴ متر طول دارند اما بیش از ۳۰ زندانی را در خود جای می دهند. سلول های زندان باریوس برای بازداشت های ۷۲ ساعته ساخته شده اند اما برخی از زندانیان بیشتر از یک سال در سلول ها می مانند. زندانیان با وصل کردن لباس های خود به همدیگر و بستن آن از یک طرف سلول به طرف دیگر برای خود تخت درست می کنند تا بتوانند در این قفس کوچک خود را جای دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Comments are closed.