چگونه در فصل پاییز به پیشرفت و شکوفایی برسیم؟

0 

فصل پاییز صرف نظر از تمام چالش ها و تغییراتش می تواند فصلی شاد و پر نشاط باشد. دکتر سلیگمن برای رسیدن به شادکامی و احساس خوشبختی نظریه معروفی ارائه داده است که به پرما ” PERMA” معروف است. این نظریه ترکیبی است از ۵ عنصر: هیجان مثبت، درگیری مثبت در کارها، معنا داشتن زندگی، روابط مثبت و دستاوردها.

زندگی ما سرشار از نورها و سایه هاست. آیا تمام وقت تان را در سایه ها می گذرانید؟ در شغل های بدون وقفه، کارهای کسل کننده، نگرانی ها و تمرکز روی “ای کاش” های منفی گرایانه؟ یا این که به بر عکس به نور و زیبایی های دنیای اطراف تان تمرکز می کنید؟ تحقیقات ثابت کرده است که همه ما می توانیم با تمرکز آگاهانه شاد زندگی کردن را انتخاب کنیم.

در فصل زیبای پاییز می توانید تمرکز روی نورها را انتخاب کنید و در زندگی روزانه خود پرماهای بیشتری کسب کنید.

هیجان و احساسات مثبت: یک لحظه متوقف شوید و به زیبایی های اطرافتان توجه کنید. رنگ های زیبای برگ های پاییزی و نور زیبای خورشید. عادت نگرشی خود را تغییر دهید. به نورهای زندگی تمرکز کنید و در پایان روز به ۳ نعمتی که قدرشان را می دانید فکر کنید.

درگیری مثبت در کارها: گاهی اوقات چنان درگیر کاری می شویم که گذر زمان را فراموش می کنیم. این حالت در روانشناسی “خلسه” نامیده می شود. هر چقدر تعداد این کارها بیشتر باشد بیشتر از زندگی خود لذت خواهیم برد. برای درگیر شدن در یک کار باید به آن کار علاقه داشته باشید و از آن لذت ببرید. پس این موضوع کاملا شخصی است. آیا از مطالعه لذت می برید یا از نوشتن، ورزش کردن، موسیقی یا پیاده روی در طبیعت؟

روابط مثبت: یکی از عواملی که باعث ایجاد احساس خوشبختی و شادی می شود داشتن روابط مثبت است. آیا افرادی در زندگی شما هستند که دوستشان داشته باشید و با آن ها شاد باشید و بخندید؟ آیا شخصی در زندگی شما هست که از صمیم قلب با او حرف بزنید؟ ارتباط برقرار کردن با این افراد و دوست داشتن اطرافیان تان زندگی را شاد و به ما احساس خوشبختی می دهد.

معنا داشتن زندگی: چه چیزی به زندگی شما معنا می دهد؟ مدیتیشن، عبادت یا پیاده روی در جنگل؟ کارهایی که به زندگی شما معنا می دهد پیدا کنید و در فصل پاییز با انجام دادن آن ها یک زندگی لذت بخش بسازید.

دستاوردها: همه ما انسان ها هدفمند آفریده شده ایم و رسیدن به اهداف است که به زندگی معنا و مفهوم می دهد. به ندای درونتان گوش دهید دوست دارید به چه موفقیت هایی برسید؟ و چه چیزهای مانع موفقیت شما می شود؟ در فصل پاییز چه قدم هایی می توانید برای رسیدن به آرزوهای تان بردارید؟

چه برنامه هایی برای این فصل ارزشمند زندگی خود دارید؟ از این مدل پرما که باعث عملکرد بهتر و رضایت بیشتر از زندگی می شود برای شکوفایی و پیشرفت استفاده ببرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Comments are closed.