تلاش یک خانواده برای رهایی از پوچی در «سوء تفاهم»

0 
در گفتگو با مطرح شد؛

تلاش یک خانواده برای رهایی از پوچی در «سوء تفاهم»

شیوا شجاعی کارگردان این نمایش گفت: «سوء تفاهم» داستان خانواده ای را روایت می کند که برای رهایی از پوچی تلاش می کنند اما باز هم در نهایت به پوچی می رسند.

شیوا شجاعی کارگردان نمایش «سوءتفاهم» در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی ، در خصوص نمایشنامه این اثر گفت: «سوءتفاهم» نمایشنامه‌ای است که توسط آلبرکامو نویسنده بزرگ قرن بیستم، فیلسوف و روزنامه نگار فرانسوی در سال ۱۹۴۳ نوشته شده است که کامو بعدا در سال ۱۹۵۸ این متن را بازنویسی، حک و اصلاح کرد. در مجموع متن ۱۹۵۸ فشرده‌تر از ۱۹۴۳ است و کامو جملات زیادی را حذف کرده و از اصطلاحات خاص خودش مخصوصا پوچی و طغیان بیشتر استفاده کرده است.

وی در خصوص داستان نمایشنامه بیان کرد: «سوء تفاهم» داستانی را در ارتباط با خانواده‌ای ۴ نفره در قلب چکسلواکی کشوری سرد و کوهستانی که در مسافرخانه‌ خودشان زندگی می‌کردند را روایت می‌کند که بعد از ۳۰ سال پدر می‌میرد و پسر هم در سن نوجوانی خانه را ترک می‌کند و اداره مسافرخانه به دست دختر و مادر پیرش می‌افتد. از ویژگی‌های بارز این متن می‌توان به پوچ گرا بودن تک تک کاراکتر‌ها و زندگی هایشان اشاره کرد که هر کدام برای رهایی از این پوچ گرایی دست به اعمالی می زنند و در آخر باز هم به پوچی و نیستی می‌رسند.

شجاعی با بیان اینکه گروه ویتوریا تمرین‌های خود را از اوایل مهر ماه ۹۷ شروع کرد و تا دی ماه ادامه داشت، در خصوص نحوه انتخاب بازیگران تصریح کرد: انتخاب بازیگران بر اساس توانمندی‌ها آن‌ها در ایفای نقش و هم چنین نزدیک بودن آن‌ها به کاراکتر‌های نمایش از جمله فیزیک انتخاب شد.

کارگردان «سوءتفاهم» در خصوص مشکلاتشان تصریح کرد: امروزه مشکلات اقتصادی در جامعه، کار کردن را کمی برای تئاتری ها سخت کرده است. هزینه‌هایی مانند اجرا، سالن تبلیغات، پلاتو و… از جمله این موارد است. تا جایی که توانستیم خودمان را زیر فشار گذاشتیم و از برخی هزینه‌ها کم کردیم.

وی در خصوص استقبال مخاطبان گفت: استقبال تا به امروز با توجه به وضعیت اقتصادی امروز نسبت به کار‌های دیگر خوب بود و امیدوارم در چند شب باقی مانده شاهد مخاطبان بیشتری باشیم.

شجاعی بیان کرد: کاش کمی خودخواهی‌های خود را کنار بگذاریم و برای رسیدن به خواسته هایمان همه چیز را نیست و نابود نکنیم!

گفتنی است نمایش «سوءتفاهم» با بازی مصطفی شویکلو، شیوا شجاعی، مریم جزینی، محمدنوید جلالیان، آتنا رسول زاده، محمدامین (جاوید) احمدی، داریوش شهبازی، اسحاق میرعزیزی و امیرعلی غفاری در خانه نمایش مهرگان به روی صحنه رفته است.

انتهای پیام/

«سوءتفاهم»؛ نمایشی با سبک اجتماعی و درام

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Comments are closed.