۲۰ تصویر برتر در معتبرترین مسابقه عکاسی میکروسکوپی

0  174  

خوشبختانه تصاویری که با استفاده از لنزهای قدرتمند میکروسکوپ‌ها گرفته می‌شوند به محققان کمک می‌کنند تا گونه‌های جدید موجودات و ساختارهای ناشناس را مستند کنند.

این تصاویر هم چنین جزییات بسیار زیاد و غیر قابل باوری را از اجسامی که روزانه با آنها برخورد داریم نمایش می‌دهند برای مثال حباب‌هایی که روی یک فنجان قهوه وجود دارند.

هر سال مسابقه‌ای به نام Nikon Small World برگزار شده و به بهترین عکاسانی که در زمینه عکاسی میکروسکوپی فعالیت می‌کنند، جوایز نقدی اهدا می‌شود. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید یکی از نامزدهای جایزه امسال این مسابقه است، در مسابقه امسال محققان، عکاسان و علاقه مندان از ۷۰ کشور جهان بیش از ۲۰۰۰ اثر را ثبت کرده اند. مهم ترین معیار برنده شدن در این مسابقه ارایه عکسی با کیفیت هنری بالا در کنار استفاده از تکنیک‌های علمی استثنایی است. فرآیند انتخاب بهترین عکس‌ها بسیار دشوار و زمان بر است.

شرکت نیکون تصویر ۲۰ برنده اول مسابقه امسال را را منتشر کرده است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

۲۰. قارچ در حال رشد در مدفوع گاو

این تصویر توسط یک عکاس بریتانیایی به نام Michael Crutchley ثبت شده که یک Pilobolus یا قارچ استوانه‌ای را در حال پرتاب هاگ نمایش می دهد که ۳۰ برابر بزرگ شده است. زمانی که هاگ‌های موجود در کلاهک سیاه منتشر می‌شوند، می‌توانند به شتاب ۲۳۰۰۰g برسند که معادل هزاران مایل در ساعت است، یکی از بالاترین سرعت‌ها در جهان طبیعی.

 

۱۹. سلول‌های مغزی که از سلول‌های بنیادی جنین انسان رشد کرده‌اند

شش محقق از دانشگاه راکفلر، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا، این تصویر را ثبت کرده‌اند که ۱۰ برابر بزرگتر شده و سلول‌های بنیادی جنین انسان را که درون سلول‌های مغز رشد کرده‌اند، نمایش می‌دهند. این محققان از سلول‌های بنیادی برای الگوسازی و درک رشد مغز انسان و بیماری‌هایی مانند آلزایمر استفاده کرده‌اند.

 

۱۸. پای عقبی یک سوسک برگخوار چارشانه

این عکس که توسط Pia Scanlon، یک کارشناس امنیت زیستی از دپارتمان غذا و کشاورزی در استرالیای غربی ثبت شده و ۴۰ برابر بزرگ شده است، تنها جنبه زیبایی ندارد. فعالیت‌های این عکاس نیازمند درک و ثبت جزییات طبقه بندی شده در عین تلاش برای ثبت عکسی جذاب است. از دیدگاه علم طبقه بندی موجودات لازم است که پیش از گزینش نمونه‌های آزمایش زنده، عکس میکروسکوپی آنها را ثبت کرد تا بتوان طیف رنگ کاملی از یک موجود را تهیه کرد. به این ترتیب الگویی از ظاهر یک حشره در محیط زیست طبیعی او ارایه می‌شود. ممکن است موجودات زنده محافظت شده در طول زمان رنگ طبیعی خود را از دست بدهند برای مثال رنگ چشم سنجاقک‌ها تا پیش از مرگ آنها کاهش پیدا می کند.

 

۱۷. کپک مخاطی

Jose Almadovar، یک زیست شناس از دانشگاه پورتوریکو این کپک را در حال رشد در یک مزرعه پیدا کرده است. به گفته این عکاس، تصویر بالا که ۵ برابر بزرگ شده است شبیه به دو نفر است که در حال بوسیدن یکدیگر هستند.

 

۱۶. زئوپلانکتون‌هایی که با دقتی بالا و در سبک ویکتورین به صورت دستی کنار هم قرار گرفته‌اند

زئوپلانکتون‌‌ها جانداران ریز ذره بینی هستند که در آب دریا شناور بوده و جزو اولین حلقه‌های زنجیره غذایی آبزیان محسوب می‌شوند. این تصویر که دارای بزرگنمایی ۱۰۰ برابر است توسط یک عکاس ایتالیایی به نام Stefano Barone ثبت شده است. به گفته این عکاس پلانکتون‌ها در حالت طبیعی دارای ساختارهای بسیار هنری و نشان دهنده عجایب هستی هستند. زئوپلانکتونی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، Radiolarians نام دارد، دارای زیبایی منحصر به فردی است که انسان را جادو می‌کند و از لحاظ علوم ریاضی نیز بسیار جالب است.

 

۱۵. سر یک کفشدوزک نارنجی

این تصویر توسط Geir Drange، یک مهندس الکترونیک ثبت شده و ۱۰ بار بزرگنمایی شده است. این حشرات به وفور در تله پروانه Geir Drange گیر می‌افتند و به سمت نور کشیده می‌شوند. در این تصویر می‌بینید که پوشش این کفشدوزک شفاف است.

 

۱۴. سلول‌های عصبی شبکیه چشم یک موش

دکتر Keunyoung Kim، یک محقق از دانشگاه کالیفورنیا این تصویر را که ۴۰ بار بزرگ شده، ثبت کرده است. شبکیه چشم موش دارای کهکشانی از رازهای بی پایان و پتانسیلی بی نهایت از اکتشافات است. ناحیه دیسک اپتیکال شبکیه چشم موش که در تصویر مشاهده می‌کنید دارای سلول‌های گانگلیون وابسته به شبکیه چشم و آرایه‌های آکسون است که شبیه به اشعه‌های خورشید است.

 

۱۳. نیش‌های سمی یک هزارپا

Walter Piorkowski عکاس این عکس در توضیح آن نوشته است: “این تصویر نیش‌هایی را نشان می‌دهد که هزارپا برای وارد کردن سم و کشتن شکار خود از آنها استفاده می‌کند. علاوه بر نیش ها، ۱۰ دندان این هزارپا و پرهای مو مانند یا تارچه‌هایی که در مقابل دهن و بالای نیش‌ها وجود دارند نیز در تصویر که ۱۶ برابر بزرگ شده است، دیده می‌شود.

 

۱۲. سلول‌های هلای انسان که در حال تقسیم سلولی است

دکتر Dylan Burnette محقق دانشکده پزشکی دانشگاه Vanderbilt این تصویر را در مسابقه Nikon Small World شرکت داده و در توضیح آن نوشته است: این تصاویر یک سلول سرطانی را در مرحله پایانی تقسیم سلول نشان می‌دهد که یک سلول مادر به دو سلول دختر تبدیل می‌شود. این فرآیند موجب رشد تومورها و هم چنین باز تولید اندام‌ها و بافت بدن می‌شود. چگونگی جدا شدن فیزیکی این دو سلول از نقطه‌ای به نام Cleavage Furrow بسیار جذاب است. Cleavage Furrowنقطه ای بین دو سلول است که تا زمان جدا شدن دو سلول از یکدیگر منقبض می‌شود.

 

۱۱. فلس‌های زیرین بال پروانه

شباهت فلس‌های بال پروانه با فلس‌های ماهی در این تصویر بسیار جالب است. اما تفاوت این دو در این است که فلس‌های پروانه کاملا آسیب پذیر هستند و اگر با انگشتان خود آنها را لمس کنید، به راحتی می‌شکنند. این‌ها توضیحاتی است که Francis Sneyers درباره عکس خود که دارای بزرگنمایی ۱۰ برابر است، نوشته است.

 

۱۰. یک آغازی تک سلولی از گروه آغازیان که غذای خورده شده، مژه‌ها و دهان آن را می‌بینیم

عکاس پانامایی این عکس که Rogelio Moreno Gill نام دارد و تصویر خود را ۲۰۰ برابر بزرگ کرده است، معتقد است که این آغازی تک سلولی بیشتر شبیه به یک پیتزاست تا یک میکروب. در این تصویر دهان این آغازی را در گوشه راست پایینی و مژه‌ها را در اطراف آن می بینیم، تمامی بخش‌های رنگی نیز که در تصویر مشاهده می‌کنید غذایی است که این میکروب خورده است.

 

۹. کریستال‌های کافه اسپرسو

این تصویر توسط Vin Kitayama یک هنرمند و محقق زیست محیطی که مدیریت موزه Vinsanchi Art در ژاپن را به عهده دارد و همسر او به نام Sanae Kitayama ثبت شده است. به اعتفاد این عکاس درون یک فنجان قهوه زیبایی زیادی نهفته است. این زوج برای گرفتن این عکس از تکنیکی استفاده کرده‌اند که مدت زمان زیادی روی آن وقت صرف کرده‌اند و فرآیند عکاسی و کریستاله کردن اسپرسو نیز بسیار دشوار و طولانی بوده است.

 

۸. پرچم‌های گیاه وحشی

این عکس توسط Monoson Yahud ثبت شده که بیش از ۲۰ سال در عرصه عکاسی میکروسکوپی فعالیت کرده و بیش از ۱۰۰ تصویر را کنار یکدیگر قرار داده تا تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید و دارای بزرگنمایی ۴۰ برابری نیز هست را خلق کند. به گفته این عکاس شما تنها با استفاده از یک میکروسکوپ می‌توانید زیبایی‌های واقعی یک گل را ببینید.

 

۷. برگ‌های نوعی علف

David Maitland، عکاس، خبرنگار و جانورشناس این تصویر را با بزرگنمایی ۴۰ برابری ثبت کرده است. به اعتقاد این عکاسی بخش عمده‌ای از حیات روی زمین بسیار کوچک و غیر قابل دیدن است.

 

۶. کریستال‌های ویتامین C حل شده

این تصویر توسط Marek Mis ثبت شده و ۵۰ برابر بزرگ شده است. این عکاس اسید اسکوربیک که عموما با نام ویتامین C شناخته می شود را حل کرده تا به رنگین کمانی از حباب‌های آب برسد.

 

۵. پای جلوی یک سوسک غواص

محققی به نام Igor Siwanozicz از موسسه پزشکی Howard Hughes این تصویر را ثبت کرده است. در این تصویر پای جلویی یک سوسک غواص یا آبی و مکنده‌هایی را می‌بینیم که این حشره از آنها برای چسبیدن به یک سوسک ماده استفاده می‌کند.

 

۴. خرطوم یا زبان پروانه

این تصویر توسط Jochen Schroeder یک عکاس میکروسکوبی تایلندی از دهان یک پروانه گرفته شده که در واقع ترکیبی از چندین تصویر است که برای ارایه جزییات بیشتر کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

 

۳. سلول‌های مغز پروش یافته از سلول‌های پوست انسان

Rebeccea Nuthbrown دانشجوی دکتری علوم اعصاب از دانشگاه آکسفورد عکس بالا را که دو نوع سلول مغزی مختلف و آکسون‌های آنها را نمایش می‌دهد ثبت کرده است که از سلول‌های پوست انسان پرورش یافته‌اند.

 

۲. لایه نازکی از عقیق Teepee Canyon

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، ۹۰ برابر بزرگنمایی شده و لایه‌ای ۲۷۳ میلیون ساله از رسوبات اقیانوس است که از کوهستان Black Hills از داکوتای جنوبی بدست آمده است.

 

۱. جنین چهار روزه گورخر ماهی

Oscar Ruiz محققی از مرکز سرطان MD Anderson در تگزاس این تصویر را از جنین چهار روزه یک گورخر ماهی گرفته است و جایزه بهترین عکس مسابقه Nikon Small World را برده است.

دنیایی بسیار خارق العاده اما مخفی فراتر از چشمان ما وجود دارد.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه

یک × 2 =