در مورد فرضیه باغ وحش در مورد بیگانگان فضایی چه می دانید؟

0  298  

سال های سال بشر این سوال را از خود می‌پرسد که آیا ما تنها موجودات هوشمند جهان هستیم؟ یا اینکه در سایر کهکشان ها نیز موجوداتی در حال زندگی هستند؟

در سال ۱۹۵۰ فیزیکدانی به نام انریکو فرمی یک سوال خیلی مهم در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس پرسید. بر اساس تعداد کهکشان هایی که ما می دانیم وجود دارند، و اینکه تعدادی ستاره داخل این کهکشان ها وجود دارد و تعدادی سیاره به طور بالقوه در مدار این ستارگان می‌ گردند، پس بر اساس علم احتمال حتما باید زندگی بیگانگان در جایی وجود داشته باشد.

پس این بیگانگان کجا هستند؟

این سوال که با عنوان پارادوکس فرمی از آن یاد می شود، مخالفت بسیاری را برانگیخت. فرضیه های بسیاری هستند که تلاش کردند پاسخی به این سوال بدهند و یکی از بهترین آن‌ها فرضیه باغ وحش است.

فرضیه باغ وحش در سال ۱۹۷۳ توسط رادیو ستاره شناس MIT، جان بال مطرح شد. وی فرض کرد که بیگانگان هوشمندی در خارج از منظومه ما وجود دارند، اما شاید آن‌ها ما را نادیده می گیرند و ما را مجبور می کنند در “باغ وحش” کیهانی و یا پناهگاه حیات وحشی زندگی کنیم که در آن می توانند فعالیت‌های ما را بدون مزاحمت زیر نظر داشته باشند.

به عبارت دیگر این فرضیه این‌طور در نظر می گیرد که بیگانگانی در جهان وجود دارند، اما آن‌قدر پیشرفته هستند که نمی خواهند وارد جامعه بدوی ما شده و یا با سایر جوامع هوشمند ارتباط برقرار کنند.

زمانی که تصور کنید که زندگی در سایر کهکشان ها تا چه حد سریع‌تر تکامل یافته و پیشرفته شده است، این فرضیه نیز معنی دار می شود.

نرخ پیشرفت انسان تنها در صد سال اخیر می تواند مقیاسی باشد که نشان دهد سایر تمدن هایی که ۱۰۰ میلیون سال پیش ترا ز ما ایجاد شده اند، اکنون در چه وضعی هستند.

بال توضیح می دهد “یک OC(سایر تمدن ها) که یک قرن جوان تر از ما باشد، شاید نتواند در مسافت های ببین ستاره ای ارتباط برقرار کند. ما نیز یک قرن پیش قادر به چنین کاری نبودیم. یک OC که یک هزاره از ما مسن تر باشد، احتمالا از فناوری ارتباط بین ستاره ای مانند تعدیل پرتو گاما استفاده می کند که ما انسان ها هنوز کنترل آن را یاد نگرفته ایم.”

اگر این فرضیه صحیح باشد، تمدن هایی در آن بیرون وجود دارند که انسان برایشان هیچ اهمیتی ندارد. بال توضیح می دهد آن‌ها ممکن است همان حسی را داشته باشند که ما در کره زمین نسبت به موجودات غیر هوشمند داریم.

در مورد پارادوکس فرمی چند فرضیه دیگر نیز وجود دارد که برخی محبوب تر از سایرین هستند. یکی از آن‌ها مطرح می ‌کند که بیگانگان وجود دارند، اما ممکن است خیلی ابتدایی باشند و یا شاید تا کنون از بین رفته باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

متن دیدگاه

دو × 2 =