👈 به چه دلیل چراغ هشدار ABS روشن می ماند؟ مراحل تعمیر چراغ هشدار ABS 👉

به چه دلیل چراغ هشدار ABS روشن می ماند؟ مراحل تعمیر چراغ هشدار ABS

 • 2 تیر 1402
 • 0 نظر
 • admin

♦ آیا چراغ هشدار ABS روشن مانده است؟ نگران نباشید! هر زمان که مشکلی در سیستم ترمز ABS رخ دهد، چراغ هشدار روشن می شود. در واقع چراغ ABS تا وقتی که مشکل اصلی را برطرف نکنید باقی می ماند.

اساساً چراغ هشدارABS به راننده هشدار می دهد که سیستم ایمنی دیگر فعال نیست. بنابراین بیایید نحوه عملکرد سیستم ABS را بیاموزیم و یاد بگیریم که چگونه چراغ ABS را خاموش کنیم!

سیستم ABS چگونه کار می کند؟

سیستم ترمز ضد قفل (ABS) درخودروهای مدرن اغلب وجود دارد. این سیستم وظیفه حفظ کنترل و حفظ جهت خودرو را در هنگام ترمزگیری شدید دارد.

هنگامی که یک یا چند لاستیک شروع به لیز خوردن می‌کنند، کشش را از دست می‌دهند و باعث میشوند خودرو  در هر جهتی که می‌خواهد حرکت کند، حتی به پهلو بخوابد. تحقیقات ثابت کرده است که وسیله نقلیه ای با سیستم ABS می تواند با کنترل سرعت چرخش هر چرخ، خطر تصادف خودرو را تا 18 درصد کاهش دهد.

در نزدیکی چرخ، از سنسور سرعت چرخ برای کنترل سرعت چرخش چرخ استفاده می شود. این اطلاعات به ماژول کامپیوتر ارسال می شود که تمام داده های سنسورهای 4 چرخ را اندازه گیری می کند.

اگر رایانه تشخیص دهد که یک یا چند چرخ کندتر از بقیه می چرخند، به سوپاپ هشدار می دهد که فشار خط ترمز را کاهش دهد و سپس پمپ این فشار را حفظ میکند تا چرخ دوباره شروع به چرخیدن کند. به همین دلیل است که در صورت فعال شدن سیستم ممکن است احساس کنید که پدال ترمز می لرزد.

بیشترین و مهمترین دلایل ساییدگی ناهموار لنت ترمز

اگر سیستم ABS مشکلی را تشخیص دهد، یک کد خطا ایجاد می شود و سپس در حافظه سیستم ذخیره می شود تا چراغ هشدار روشن شود. اساساً، بیشتر سیستم‌های ABS «زمان واقعی» هستند، بنابراین وقتی یک کد راه‌اندازی و سپس مشکل رفع شد، کد باید ظرف چند دقیقه پس از اجرا پاک شود. اگر کار نکرد، باید نکاتی را برای تنظیم مجدد چراغ ABS بدانید.

اگرچه مدل‌های اولیه شامل بخش‌های زیادی بودند، بیشتر سیستم‌های مدرن پایه‌ای هستند و شامل سنسورهای سرعت 4 چرخ، یک ماژول کامپیوتر اصلی، یک سوپاپ و یک مجموعه پمپ هیدرولیک در هر چرخ می‌شوند. این امر به ارزانتر تر شدن قیمت قطعات و همچنین به تعمیرات راحتر کمک می کند.

7 دلیل که چراغ ABS شما روشن می ماند و نحوه رفع آنها

برای شروع، نحوه تعمیر چراغ ABS، ماشین خود را روی یک پله با موتور خاموش پارک کنید و گیربکس و ترمز اضطراری را تنظیم کنید. اگر پله ای پیدا نکردید، ماشین خود را روی زمین هموار پارک کنید و از جک هایی برای بلند کردن ماشین برای تعویض یا خارج کردن لاستیک ها یا ماژول کنترل استفاده کنید.

دستورالعملی برای دانستن نحوه تنظیم مجدد چراغ ABS بدون ابزار اسکن

 1. سوختن فیوز ABS

چراغ ABS شبیه هر سیستم الکتریکی دیگری توسط فیوز محافظت می شود که ممکن است با گذشت زمان خراب شود. ابتدا فیوز معیوب را تعویض کنید. در صورت سوختن مکرر می توان نتیجه گرفت که موتور پمپ یا کامپیوتر ABS مشکل دارد.

 1. سنسور ABS آسیب دیده

سنسور چرخ ABS چرخش چرخ را به عهده دارد که توسط کامپیوتر آن کنترل می شود. این سنسور در ارتباط با استارت چرخ متصل به روتور ترمز محور، توپی یاتاقان یا اتصال CV کار می کند. با گذشت زمان، این سنسورها ممکن است کوتاه شوند زیرا در معرض لرزش یا شرایط جاده هستند.

کنترل ABS در نظارت بر سرعت چرخ کار می کند و ممکن است مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر کار نکند. می‌توانید رایانه را در بالای موتور پمپ ببینید که به حدود پنج پیچ نصب شده است.

اگر صدای زمزمه سیستم را می شنوید یا سیم پیچ کنترل سوخته ای را می بینید، زمانی که چراغ هشدار ABS روشن می ماند، وقت آن است که ماژول را تعویض کنید.

 1. حلقه استاتور آسیب دیده

سنسور سرعت چرخ و سنسور دیگر به صورت ترکیبی برای نظارت بر سرعت چرخش چرخ کار می کنند. حلقه چرخ آسیب دیده باعث ایجاد مشکل برای کل سیستم می شود.

در هر صورت حلقه آسیب می بیند یا به گونه ای خارج میشود که دندانه ها از بین می روند و این باعث فعال شدن سیستم می شود. علاوه بر این، با فرض اینکه یک چرخ کندتر از سایرین می چرخد، سیستم فعال می ماند.

اگر این اتفاق افتاد، حلقه ها را به صورت فیزیکی بازرسی کنید.

 1. پایین آمدن فشار هیدرولیک

یکی از دلایل روشن ماندن چراغ ABS از دست دادن فشار هیدرولیک است.

هنگام بررسی علت روشن ماندن چراغ هشدار ABS، باید سطوح مخزن ترمز خود را بررسی کنید تا ببینید آیا مقدار قابل توجهی روغن ترمز کم شده است یا خیر. سطح پایین روغن ترمز یکی از دلایل احتمالی روشن ماندن چراغ هشدار است.

از طرف دیگر، اگر سطوح روغن کامل نباشند، ممکن است فشار را در یک طرف وسیله نقلیه از دست بدهید که می تواند بسیار خطرناک باشد.

از دست دادن فشار هیدرولیک می تواند منجر به از کار افتادن ترمز شود و با افزایش سرعت خودرو و سیستم ترمز نمی تواند خودرو را متوقف کند. بنابراین، باید سعی کنید نحوه تنظیم مجدد سیستم ترمز ABS را بیابید.

 1. مدارهای هیدرولیک آسیب دیده

هر خودرو دارای 2 مدار هیدرولیک است و باید هر دوی آنها را نیز بررسی کنید. آنها ممکن است باعث روشن شدن چراغ ترمز شوند. در شرایطی که مدار اصلی از کار می افتد، سیستم هیدرولیک دوگانه کار می کند.

بنابراین هنوز این فرصت وجود دارد که مجموعه دوم ترمزها وارد شوند و ماشین را متوقف کند. اینها در یک سیستم سوپاپ چک تعبیه شده اند که به یکی از آنها امکان می دهد زمانی که دیگری خاموش می شود بچرخد.

بنابراین اگر قطعات آسیب دیده را در مدارهای هیدرولیک تشخیص دادید، می توانید آنها را تعویض کنید، اما اگر چراغ ABS روشن بماند، ممکن است مشکل خطرناک تری با خطوط ترمز واقعی داشته باشید.

 1. ترمز اضطراری به اندازه کافی پایین نمی آید

یکی دیگر از دلایل روشن ماندن چراغ ABS، ترمز اضطراری است. در برخی موارد، ترمز دستی به اندازه کافی پایین نمی آید و چراغ را روشن نگه می دارد، اگرچه در واقع ترمز را فشار نمی دهید.

ترمز دستی روی سیستم خط ترمز اصلی کار نمی کند، اما وقتی خطوط اصلی از کار بیفتند، ترمز اضطراری می تواند به جای ترمز اصلی کار کند. همچنین در مسیرهای شیب دار ، ترمز E می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه عمل کند. با این حال، اگر دستگیره را دقیقاً نبندید، چراغ روشن می ماند.

بنابراین هنگامی که چراغ ABS شما خاموش نمی شود، مطمئن شوید که آیا ترمز دستی شما در موقعیت پایین قرار دارد یا خیر. چند بار آن را تنظیم کنید و ببینید چراغ ABS خاموش می شود یا خیر.

رعایت نکات ایمنی پس از تعمیر سیستم ABS بسیار مهم است. علاوه بر این، به صداهای ناشناخته گوش دهید و عملکرد سیستم را بررسی کنید تا با بررسی بیشتر مشکل را پیدا کنید.

اکثر خودروهای آمریکایی به هیچ نوع پاکسازی کد نیاز ندارند. در حالی که برخی از مدل های قدیمی، مدل های اروپایی و ژاپنی هنوز نیاز به پاک کردن کدخوان ABS دارند. اگر چراغ ABS حتی پس از پاک کردن کد روشن شد، به این معنی است که مشکل همچنان ادامه دارد.

بله، گاهی اوقات چراغ ABS روشن می ماند. چیز زیادی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، بررسی عیب مهم است. برای اینکه خودرو را در بهترین حالت خود نگه دارید، نکات نگهداری را بیاموزید.

سوالات متداول

1.علت روشن و خاموش شدن چراغ ABS چیست؟

در اینجا دلیل روشن ماندن چراغ ABS در بیشتر موارد آمده است:

 • یک فیوز در سیستم منفجر شده است
 • یک سنسور سرعت چرخ آسیب دیده یا با گرد و غبار جاده پوشیده شده است
 • سیم کشی معیوب بین سنسورها و کنترلر ABS
 • یک کنترلر ABS دیگر کار نمی کند

بعد از اینکه ABS (سیستم ترمز ضد قفل) خراب شد و دوباره به درستی کار کرد، چراغ خاموش می شود. نحوه خاموش کردن چراغ ABS در واقع برای تعمیر سیستم ترمز ضد قفل است.

2.آیا می توانید با چراغ ABS روشن رانندگی کنید؟

این بدان معنا نیست که وقتی چراغ ABS شما روشن می شود، می توانید ماشین خود را از نقطه A به نقطه B به روشی ایمن برانید. ماشین همچنان به طور معمول کار می کند، به خوبی روشن می شود، ترمزهای آن نیز کار می کنند و می توانید طبق معمول با آن رانندگی کنید.

حالا بیایید به این فکر کنیم که چند ماشین جلوی شما را میگیرند یا یک آهو وسط جاده می پرد و شما باید ترمز کنید، هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که سیستم ABS کار کند و یا با خطر قفل شدن مواجه شوید که منجر به لغزش غیرقابل کنترل به هر جهت می شود.

3.آیا رانندگی با چراغ ABS روشن ممکن است؟

بله و خیر. ماشین شما به طور معمول کار می کند و بدون خطر رانندگی می کنید. اما در لحظه ترمز ناگهانی، ABS ممکن است کار نکند.

و بسته به فرمان و ترمز شما در آن ثانیه ها، ممکن است ضربه ای به وجود بیاید یا اتفاق بدی در آن زمان رخ ندهد. پس از آن ماشین شما به یک ماشین قدیمی معمولی بدون ABS تبدیل می شود. بنابراین ایمنی در چنین شرایط اضطراری به مهارت رانندگی شما بستگی دارد.

4.هزینه تعمیر سیستم ABS چقدر است؟

هزینه تعمیر سیستم ABS بر اساس شدت مشکل شما به همراه ساخت، مدل و سال ماشین شما متفاوت است.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

دیسک های ترمز را باید دوباره روی چرخ استفاده کرد یا آنها را تعویض کرد : کدام گزینه بهتر است؟

« دیسک ترمز جزء وسیله نقلیه است که در زمان استفاده از پدال ترمز فرسوده می شود. سرعت خرابی به […]

سه روش موثر نحوه رنگ آمیزی خراش های خودرو با شیوه ساده

✍ این روزها استفاده از رنگ ماشین برای پوشاندن خراش های کوچک بسیار رایج است. این ساده ترین روش صرفه […]

دلیل و راه حل های کلیک ماشین هنگام تلاش برای استارت

✍ وقتی شروع به استارت زدن ماشین میکنید خیلی بد است که استارت نمی خورد و صدای موتور قطع نمی […]

7 نکته ای که باید قبل از انتخاب باربند خودرو در نظر بگیرید

✔نوع بار را شناسایی کنید، از گزینه های نصب و ظرفیت وزن وسیله نقلیه خود مطلع شوید تا بین انواع […]

چگونه سیلندر اصلی ترمز را تست می کنید

سیستم ترمز یک وسیله نقلیه بدون سیلندر اصلی ناقص است. وظیفه اصلی این سیلندر تبدیل فشار مکانیکی به فشار هیدرولیک […]

چگونه باتری ماشین را که شارژ نمی شود در خانه تعمیر کنیم

✔ باتری ماشین خراب نمی تواند شارژ را برای مدت طولانی نگه دارد. هر گونه مشکل باطری در زمان روشن […]

پوشش تفلون برای اتومبیل ها: مزایا و معایب به علاوه دیگر موارد

✍ پوشش تفلون برای خودرو یک گزینه مقرون به صرفه برای کسانی است که به دنبال محافظت و همچنین بهبود […]

مهمترین دلایل ایجاد صدا هنگام چرخاندن فرمان در حالت ثابت

✎رانندگی با ماشین انواع مختلفی از صداها را در بر می گیرد، اما همه آنها عادی نیستند. یکی از این […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه